З 1 січня 2019 року в Україні відповідно до Порядку
відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років “муніципальна няня”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2019 № 68 почала діяти соціальна програма “муніципальна няня”.
У липні 2024 року Кабінет Міністрів України прийняв зміни до вищевказаної постанови та розширив адресантів послуги «муніципальна няня» на період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його закінчення. Ця програма дозволяє батькам залучити послуги няні для дитини, а держава компенсує частину витрат на її оплату.
Муніципальна няня – це будь-яка фізична особа-підприємець або юридична особа на спрощеній системі оподаткування, яка надає послугу з догляду за дітьми, крім державних і комунальних закладів дошкільної освіти та з якою укладено договір.
Послугою можуть скористатися родини в яких є:
- діти до 6 років, якщо один із батьків, опікунів є особою з інвалідністю Ι чи ΙΙ групи;
- діти до 6 років з інвалідністю або які потребують додаткового догляду;
- діти до 3 років , якщо один із батьків, опікунів є внутрішньо переміщеною особою;
- діти до 6 років, які проживають на територіях адміністративно-територіальних одиниць, де неможливо забезпечити функціонування закладів дошкільної освіти.
Компенсація послуги «муніципальна няня» виплачується в розмірі, який визначається з розрахунку 100 відсотків мінімальної заробітної плати у погодинному розмірі, установленої на 1 січня відповідного року (на 01.01.2025 року розмір мінімальної заробітної плати становить 8000 грн.), за одну годину догляду, але не більше ніж 165 годин на місяць.
Механізм призначення компенсації:
- знайти «муніципальну няню» (це може бути ФОП або юридична особа);
- укласти з «муніципальною нянею» договір у письмовій формі;
- звернутися до ЦНАПу з заявою та пакетом документів.
- щомісяця надавати підтвердження здійснення догляду за дитиною та витрати на оплату муніципальній няні.
Для отримання компенсації необхідно подати: заяву про надання компенсації послуги «муніципальна няня», акт про надану послугу «муніципальна няня». Окрім того до заяви додаються:
- копія свідоцтва про народження дитини;
- копія паспорта заявника послуги «муніципальна няня» з даними про прізвище, ім’я та по батькові, дату його видачі та місце реєстрації;
- копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків;
- копія рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу районної у місті, сільської, селищної, міської ради або суду про встановлення опіки (у разі здійснення опіки над дитиною);
- копія довідки про захворювання дитини на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок ІV ступеня, про те, що дитина отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги (у разі потреби);
- копія медичного висновку лікарсько-консультативної комісії про наявність у дитини інвалідності (для дітей з інвалідністю);
- копія довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності (для осіб з інвалідністю);
- заява про перерахування коштів для компенсації із зазначенням рахунка в установі банку;
- копія договору між заявником послуги «муніципальна няня» та муніципальною нянею;
- документи, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні вартості послуги «муніципальна няня», сплаченої заявником послуги «муніципальна няня» (виписка з банківського рахунка, касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція) за місяць, в якому подано заяву.
Заявнику, що має статус внутрішньо переміщеної особи або проживає на територіях адміністративно-територіальних одиниць, де неможливо забезпечити функціонування закладів дошкільної освіти, необхідно додати:
- документ з основного місця роботи на кожного з батьків, що підтверджує зайнятість;
- довідки про сплату єдиного внеску (довідка за формою ОК-7) (для фізичних-осіб підприємців);
- довідки про перебування на обліку в статусі безробітних в центрі зайнятості;
- рішення виконавчого органу міської ради про припинення діяльності закладів дошкільної освіти.
Отримувач послуги «муніципальна няня» подає до 5 числа місяця, що настає за місяцем, в якому надано послугу документи, що підтверджують витрати на оплату вартості послуги «муніципальна няня», а також акт про надану послугу (документи можна подати в паперовій або електронній формі). У разі їх неподання в установлений строк, виплата компенсації послуги припиняється.